Klasický Solitaire a Pásians ve verzi Klondike

Obrázek stránky Klasický Solitaire a Pásians ve verzi Klondike V klasické hře solitaire je na stole hlavní balíček s kartami rubem vzhůru, 7 sloupců karet a 4 místa vyhrazená pro seřazené karty. Sloupce jsou seřazeny tak, že v prvním je pouze jedna karta. V druhém jsou dvě, ve třetím tři a tak dále. První karta v každém sloupci je otočena lícem vzhůru a můžete s ní manipulovat. Ostatní jsou lícem dolů. Cílem je seřadit všechny karty do 4 balíčků podle barev od esa po krále.

Karty je možné přemisťovat mezi sloupci vždy tak, že jsou seřazené od krále po eso. Navíc se musí střídat jejich barvy. Například můžete položit černou dámu na červeného krále, nebo červenou pětku na černou šestku apod. Pokud máte už seřazený sloupec karet, tak jej můžete přemístit celý najednou a to vždy kliknutím na nejvyšší kartu ve sloupci a jejím tažením na jiný sloupec.

Když se vám podaří odstranit všechny karty z některého sloupce, tak po něm zůstane prázdné pole. Na toto pole můžete položit pouze krále jakožto nejvyšší možnou kartu.

Pokud najdete kdykoli eso, tak jej můžete položit na jedno ze 4 políček, kde se kompletují seřazené karty. Na eso, pak můžete položit dvojku, na ní pak trojku a tak dále až ke králi. Tyto karty musí být vždy stejné barvy. Z těchto balíčků můžete karty i odebírat ale vždy jen po jedné tak jak jsou seřazené.

Jestliže na hracím poli nenajdete už žádnou kartu, kterou můžete někam přesunout, tak si otočte kartu z hlavního balíčku a pokuste se jí zakombinovat do hry. Pokud to nepůjde, pak otočte další a tak stále dál. Jakmile projdete všechny, tak se balíček otočí a začíná opět od první karty.

V klasickém Solitéru není počet přetočení balíčku limitován avšak existují i varianty, kde nelze balíček vůbec přetočit, takže jakmile dojdete na konec, tak si další kartu nevezmete. Nebo je počet otočení nějak limitován. Takovéto speciality jsou uvedeny vždy v popisu každé hry.

V solitéru může nastat situace, kdy už nelze žádné karty kombinovat a to i přesto, že nejste zdaleka u konce. V takovém případě musíte hru restartovat, protože platí že ne každá hra jde dohrát.

Tento popis je určen pro hry: Solitaire , Master Solitaire , Calculation Solitaire a kategorii Klasický solitaire