Free Cell solitaire

Obrázek stránky Free Cell solitaire V této variantě solitéru se hraje s 52 kartami, které se od začátku hry nachází všechny na hracím poli v osmi sloupcích lícem nahoru. Jsou však v takové pozici že vrchní karta blokuje ostatní karty ve sloupci pod ní. Ve hře není žádný balíček, ze kterého by se dali vzít nové karty ale nachází se zde 4 pole, které se používají k odkládání karet, které překáží při kombinování ve sloupcích.

Cíl hry je stejný jako v klasickém solitéru. A to je seřadit všechny karty podle barev od esa po krále. Free cell se liší hlavně způsobem jak se karty přemisťují.

Karty můžete přemisťovat z jednoho sloupce na druhý tak že jsou seřazeny od krále po eso a střídají se v nich barvy. Například můžete položit černou dámu na červeného krále, nebo červenou pětku na černou šestku apod. V této variantě ale nelze přesouvat více karet najednou ale vždy pouze jedinou. Jestliže chcete přemístit více karet v seřazeném sloupci, tak je musíte přemístit postupně přes odkládací pole.

Chcete-li například přemístit postupku dáma, kluk, deset, devět na krále ve vedlejším sloupci, tak musíte nejprve odložit na odkládací pole devítku, na další odkládací pole desítku a na další kluka, pak můžete přemístit dámu na krále a následně zpátky z odkládacích políček přemístit kluka na dámu, desítku na kluka a nakonec devítku.

V některých variantách Free Cell solitéru lze přemístit celý seřazený sloupec jedním tahem ovšem vždy tak, že musí být splněna podmínka, že počet karet, které přemisťujete může být maximálně o jednu kartu větší než počet volných odkládacích políček. V podstatě jde jen o zjednodušení, kdy výše popsaný proces odkládaní karet a následného seřazení zpět udělá hra za vás.

Pokud najdete kdykoli eso, tak jej můžete položit na jedno ze 4 políček, kde se kompletují seřazené karty. Na eso, pak můžete položit dvojku, na ní pak trojku a tak dále až ke králi. Tyto karty musí být vždy stejné barvy. Z těchto balíčků už pak nelze karty nikdy odebrat.

Jakmile vytvoříte všechny 4 seřazené balíčky, tak hra končí.

Ve Free Cell solitéru může nastat situace, kdy už nelze žádné karty kombinovat a to i přesto, že nejste zdaleka u konce. V takovém případě musíte hru restartovat, protože platí že ne každá hra jde dohrát.

Tento popis je určen pro hry: Freecell Solitaire , Freecell Solitaire na čas , Calculation Solitaire a kategorii FreeCell solitaire